Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Průvodce: Kerkyra, ostrov Korfu, Řecko

Ostrov Korfu leží v severozápadním rohu Řecka. Díky své poloze je velmi bohatý na srážky. Proto patří mezi nejzelenější řecké ostrovy. Ne nadarmo je mu tak přezdíváno „smaragdový ostrov“. Korfu nabízí přenádherné písčité i kamenité pláže, nádherné přírodní úkazy, bohatou historii a architekturu, ale především dobrosrdečné Řeky a výtečnou řeckou kuchyni. Následující řádky budou věnovány hlavnímu městu ostrova – Corfu Town, kterému místní neřeknou jinak než Kerkyra.

First Minute Invia

Kerkyra byla založená v 8. stol. př. n. l. mezi zálivem Garitsa a jezerem Chalkiopulos. Původní město se táhlo až k oblíbenému letovisku Kanoni. Říká se, že na výstavbu Kerkyry byl použit materiál z ruin starověkého města Paléopolisu. Citelný je zde vliv Benátčanů, Angličanů a Francouzů, kteří ji postupně ovládali a budovali. V současné době se město dělí na starou a novou část. Stará část je od roku 2007 zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

 LAST MINUTE zájezdy přes cestovní kanceláře se slevou až 70% najdete ZDE

Korfu - staré město
Korfu – staré město

Na Kerkyře vás hned na první pohled upoutá její rozlehlost. Ztratit se v klikatých uličkách není nic složitého. Naštěstí všechny cesty vedou k nějaké taverně, baru nebo k moři, kde vás místní ochotně nasměrují zpět. Město Korfu nabízí turistům opravdu vše potřebné od příjemných taveren a barů, přes nejrůznější obchody, zábavní centra a komfortní ubytovací zařízení až po krásné pláže a unikátní historické památky.

Počasí a ideální doba na návštěvu Kerkyry

Stejně jako pro další ostrovy a destinace ve Středomoří, panuje i na Korfu subtropické klima. Charakterizují ho kratší deště, mírné zimy a horké léto. Zmínit musíme více než 250 slunečních dnů v roce, což dělá z ostrova ideální místo pro trávení celoroční dovolené.

V letních měsících se průměrné teploty pohybují mezi 26 až 30 °C. Na přelomu července a srpna se ale mohou vyšplhat až k tropické čtyřicítce. Obvyklá teplota vody je v létě kolem 22 °C, v srpnu dokonce až 27 °C. Nejvíce slunečních dnů pak připadá na červen a srpen.

Co se týče zimy, také ta je tady mírná. Srážek je pochopitelně více, teploty zde ale téměř nikdy neklesnou pod bod mrazu. Sníh je tady opravdovou raritou a najdete ho pouze sporadicky na nejvyšších vrcholcích hor.

Nejoblíbenější aktivity v místě

Samotné hlavní město láká na průzkum památek, kterých je zde opravdu nepočítaně. Po náročném dni si můžete odpočinout v některé z malebných taveren, kaváren nebo restaurací, kde si můžete pochutnat na výtečných řeckých specialitách nebo vyhlášené zmrzlině.  

Procházkou okolo pobřeží se dostanete ke stejnojmennému přístavu, kde kotví malé rybářské bárky, ale i luxusní jachty vysokých státníků, filmových hvězd nebo třeba britské královské rodiny, která ostrov Korfu pravidelně navštěvuje. Narazit tady můžete také na obří výletní lodě, které brázdí řecké ostrovy a přístav v Kerkyře je jednou z jejich zastávek.

starý přístav na Korfu
starý přístav na Korfu

Zmínit musíme nedaleké mezinárodní letiště, které se může pochlubit tou nejkratší přistávací dráhou v jižní Evropě, což z ní dělá zajímavou atrakci pro místní i turisty z celého světa. V blízkosti letiště je několik taveren a betonová lávka vedoucí přes moře, na které se srocují lidé s fotoaparáty a pořizují nevšední fotografie přilétajících či právě odlétajících letadel z bezprostřední blízkosti. Pokud zamíříte do centra automobilem, nelekněte se netradiční značky, která upozorňuje na přednost letadla J

Památky v Kerkyře

Součástí Kerkyry je nespočet historických památek. Navštívit tady můžete starou a novou pevnost s muzeem, náměstí Esplanada, na jejímž konci se tyčí honosný palác sv. Jiřího a Michala. V severní části Esplanady pak najdete dva bloky arkádových domů, nazývaných též Listón. Za návštěvu stojí též kostel Agios Spyridon, byzantské muzeum, muzeum papírových peněz, katedrála Mitrópoli, archeologické muzeum, katedrála San Giacomo, Maitlandova rotunda nebo Jónský parlament a akademie.

Svatý týden s fialovými lucernami na náměstí Liston
Svatý týden s fialovými lucernami na náměstí Liston

Restaurace, kavárny a bary

Pokud si chcete pochutnat na tradičních řeckých specialitách, zamiřte do restaurace Anthos, kterou najdete na adrese 15 Maniarizi Arlioti. Nabídnou vám tady místní speciality, které zalahodí nejen žaludku, ale také oku. Vyhlášená je i restaurace La Tavola Calda, která se prezentuje jako ryze domácí restaurace s velmi milou obsluhou. Najdete ji na ulici Giotopoulou 10-12. Za zmínku jistě stojí také Oinos kai Geuseis, kde opět dostanete řecké speciality.

Chcete ochutnat vyhlášenou korfskou zmrzlinu nebo zdejší dezerty? Zamiřte do vyhlášeného podniku Hans & Gretel na adrese Nikiforou Theotoki 15 nebo zmrzlinářství Papagiorgis, které najdete nedaleko prvního zmíněného podniku.

Za nočním životem nebo dobrým korfským pivem pak můžete vyrazit do Iznogood Beerock baru, baru Puppet nebo vyhlášeného Save Rock baru. Na spoustě míst hraje po setmění živá hudba, takže není problém vybrat si z pestré nabídky nočních podniků, barů a tanečních klubů.

Pláže v Kerkyře a okolí

Samotné hlavní město nenabízí příliš možností ke koupání, přesto tady najdete několik maličkatých pláží (třeba u hotelu Mon Repos). Za dalšími ale budete muset vycestovat malinko dál. Ať už se vydáte na sever nebo na jih, na východ, či na západ, prakticky všude narazíte na překrásnou pláž. Za zmínku jistě stojí samotná zátoka Paleokastritsa se stejnojmennou pláží, kterou najdete na severozápadě ostrova, nebo pláž Bataria, Avlaki nebo Imerolia, nacházející se v jednom z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších letovisek Kassiopi na severovýchodě ostrova.

Odkazy na výše zmíněné pláže

 

5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

0.0/5