Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Cestování na vlastní pěst nebo s cestovkou. Jaké jsou pro a proti.

cestování na vlastní pěstV dnešní době se cestování po vlastní ose těší velké oblibě. Může se tak zdát, že s cestovní kanceláří už cestují pouze starší generace nebo lidé, kteří upřednostňují poznávací zájezdy. Pravdou však je, že oba způsoby poznávání světa mají svá pro a proti. Následující článek vám pomůže rozklíčovat, jaký typ cestování je pro vás ten pravý.

Cestování s cestovní kanceláří

1. Výhody

First Minute Invia

Organizované zájezdy s cestovní kanceláří mohou být pro někoho svazující, pro jiného naopak pohodlné. Vyberete si zemi, kam byste se rádi podívali, a celou dovolenou si objednáte jako balíček téměř na „jedno kliknutí“, aniž byste museli vytáhnout paty z domu. Smlouvu jednoduše podepíšete online a v rámci balíčku si můžete objednat také cestovní pojištění. Vaší jedinou starostí se tedy stává balení kufru, případně nastudování zajímavých míst a informací o dané zemi. Pokud to však nestihnete, nic se neděje ¬– na místě bývá k dispozici delegát, který vám fakultativní výlety kompletně zajistí.

 LAST MINUTE zájezdy přes cestovní kanceláře se slevou až 70% najdete ZDE

Shrnutí výhod:

• Ušetřený čas i starosti – Odpadnou vám starosti s plánováním celé dovolené. Koupíte zájezd, dostavíte se na místo určení a o zbytek se už postará cestovní kancelář.
• Cena – Cestovní kanceláře mívají v hotelích lepší podmínky a cena zájezdu tak bývá nižší. To samé může platit i o letenkách či jízdenkách autobusem nebo vlakem.
• Výběr cestovního pojištění – Cestovní pojištění si můžete snadno sjednat rovnou při koupi zájezdu.
• Pohodlí a jistota v cílové destinaci – K dispozici zpravidla máte transfer do hotelu i služby delegáta, na kterého se můžete v případě potřeby obrátit. Stejně tak vás nemusí trápit jazyková bariéra.
• Zajištění programu – V rámci poznávacích zájezdů navštívíte nejzajímavější památky, muzea, výstavy či atrakce.

2. Nevýhody

Cestování s cestovkou má také svá proti. Bohužel se může stát, že před odjezdem na dovolenou nebo během pobytu daná cestovka vyhlásí úpadek a vy v nejhorším případě přijdete o dovolenou i o své peníze. Daní za absolutní komfort může být také pocit, že máte omezené možnosti a zažíváte málo dobrodružství. Obzvláště u poznávacích zájezdů se musíte držet skupiny a na poznávání měst a památek po svém můžete spíše zapomenout. To pravé cestování je také o tom zažívat krizové situace, umět si na cestách poradit a poznat sám sebe. Bohužel, na dovolené s cestovní kanceláří o tohle všechno přijdete.

Cestování na vlastní pěst

1. Výhody

Cestování na vlastní pěst mají v oblibě zejména mladí lidé a obzvláště pak digitální nomádi, tedy lidé, kteří se vydají objevovat krásy světa a u toho zároveň pracují online. Není problém pro ně strávit týden na Bali, dva týdny na Novém Zélandu nebo procestovat s notebookem v ruce Thajsko. Obrovskou výhodou individuálního způsobu cestování je svoboda. Celou cestu si naplánujete podle sebe – od transferů, přeletů, výběru ubytování až po vytipování zajímavých míst. Na poslední chvíli se také můžete rozhodnout, že to vezmete přes Dubai, protože jste našli letenky za hubičku. Pokud vyrazíte na road trip a na nějakém místě se vám nelíbí, jednoduše se seberete a vydáte se jinam. Ač se to možná nezdá, cestování na vlastní pěst může být i o něco levnější než s cestovní kanceláří – narazíte na extra levné letenky nebo se levně ubytujete přes služby, jako je Airbnb či booking.

Shrnutí výhod:

• Flexibilita – Celou cestu si naplánujete přesně podle svého gusta.
• Alternativní poznávání – Na rozdíl od dovolené s cestovkou poznáte nejen turisticky známá místa, ale můžete si projít i ta méně navštěvovaná a poznat destinaci či město po svém.
• Dobrodružství – Cestování po vlastní ose je mnohem dobrodružnější než s cestovkou.
• Nižší cena – Pokud vychytáte levné letenky i výhodné ubytování, dovolená vás ve výsledku může vyjít levněji.

2. Nevýhody

Cestování na vlastní pěst může být dobrodružné a obohacující, na druhou stranu ale vyžaduje smysl pro organizaci. Abyste na svou vysněnou dovolenou odjeli, budete muset zařídit a naplánovat spoustu věcí, z kterých vám možná půjde hlava kolem. Na vaše bedra připadne vyřizování letenek, cestovního pojištění, případně víz. Veškerým problémům či nenadálým situacím, které během cesty vzniknou, budete muset čelit sami. Nutností je alespoň základní znalost cizího jazyka.

Závěrem jen řekneme, že je dobré se nejprve zamyslet, co od dovolené očekáváte. Jestliže si chcete opravdu odpočinout, nechcete se o nic před cestou ani během cesty starat, zvolte zájezd s cestovní kanceláří. Stejně tak, pokud vás nebaví plánování ani čtení průvodců. Naopak v případě, že vás láká dobrodružství, baví vás plánovat a zároveň chcete mít nad celou dovolenou absolutní kontrolu, vyzkoušejte si cestování na vlastní pěst.

Rate this post

Leave a Comment

0.0/5