Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Modrá vlajka jako symbol kvality

Stále váháte kam se letos vydat na dovolenou? Na které pláži zakotvit? Nechte se inspirovat a vybírejte jen z těch nejčistších a nejkrásnějších pláží světa. Navštivte některou z pláží označených Modrou vlajkou!

First Minute Invia

Modrá vlajka (Blue flag) je formou mezinárodní ekoznačky, která je v současnosti udělena více než 4000 pláží a přístavům ve 49 zemích světa. Každoročně se tento statut Modré vlajky uděluje na základě řady přísných kritérií týkajících se kvality vody, ochrany životního prostředí, bezpečnosti a dalších služeb. Pomocí této značky se tedy můžete orientovat a vybírat si skutečně jen z těch nejlepších pláží světa.

 LAST MINUTE zájezdy přes cestovní kanceláře se slevou až 70% najdete ZDE

O udělení Modré vlajky rozhoduje nevládní a nezisková organizace Nadace pro ekologickou výchovu (Foundation for Environmental Education – FEE) a to již od roku 1987. Princip Modré vlajky se zrodil původně ve Francii a byl později převzat Evropskou komisí. V době svého zrodu se jednalo čistě o Evropskou záležitost. V dnešní době tento program zahrnuje 49 států po celé Evropě, Jižní Africe, Maroku, Tunisku, Novém Zélandu, Brazílii, Kanadě a Karibiku.

Aby mohly pláže toto ocenění získat, musí splňovat řadu přísných kritérií. Ty se dělí do několika kategorií.

  • Informace a kvalita environmentální výchovy – tyto kritéria požadují zobrazovat informace o místním ekosystému, kvalitě vody, kodex chování týkající se užívání pláže a mapu oblasti.
  • Kvalita vody – voda musí splňovat příslušné požadavky a neměla by být nijak ovlivněna vypouštěním odpadního, či průmyslového odpadu v blízkosti pláže.
  • Péče o životního prostředí – ukládá povinnost čisté vody i pláže, s tím souvisí i přítomnost odpadkových košů a toalet. Musí být také postaráno o správnou údržbu veškerého vybavení pláže a budov.
  • Bezpečnost a služby – udává dostatečný počet plavčíků, či záchranného vybavení, jenž by mělo být přítomno na pláži. Pláž musí mít bezpečnostní opatření pro ochranu jejich uživatelů. Na pláži musí být také k dispozici pitná voda, bezbariérový přístup a první pomoc.

modrá_vlajkaObdobné kritéria pro získání Modré vlajky platí také pro přístavy. Pokud se o toto ocenění ucházejí majitelé lodí, mohou jej získat dodržováním takzvaného lodního kodexu chování. Ten zahrnuje pravidla jako nevyhazovat smetí, nebo toxický odpad do moře, hlásit znečištění, či porušení předpisů, dodržovat pravidla rybolovu, podporovat a ochraňovat životní prostředí.

Ke dnešnímu dni toto ocenění získalo již 3468 pláží. Nejvíce pláží ohodnocených Modrou vlajkou naleznete ve Španělsku (578), Turecku (430), Řecku (395) a Francii (379). Naopak na Novém Zélandu takto označenou pláž nenaleznete ani jedinou, ačkoliv je tato země plná skutečně krásných pláží. Absence Modrých vlajek v této oblasti tedy není způsobena tím, že by jejich vody byly natolik znečištěné. Je tomu spíše naopak. Vliv moderní civilizace je tady natolik slabý, že na plážích chybí některé technické vybavení, jako jsou toalety, mapy, nebo záchranná výbava.

Toto ocenění však není permanentní. Aby se zajistilo dodržování podmínek programu, je značení Modrou vlajkou pouze propůjčené. Modrá vlajka se uděluje plážím vždy a pouze jen na jeden rok. Pokud se při další kontrole zjistí nedodržení některého z kritérií, může být pláži vlajka odebrána. Tím se zaručuje skutečné plnění podmínek programu a aktuální stav pláže.

O některých takto označených plážích jsme již psali a můžete si o nich tak přečíst více zajímavých informací.

Mezi pláže označené Modrou vlajkou patří

Chorvatsko

Španělsko

Řecko

Kypr

Pokud jste mezi těmito plážemi nenašli tu, kterou byste rádi navštívili, můžete přejít na oficiální stránku programu Blue Flag. Zde máte detailně rozepsané aktuální pláže a přístavy, jenž v tomto roce získaly toto ocenění.

5/5 - (4 votes)

Leave a Comment

0.0/5